Strona GłównaLipiec 22 2014 23:18:40
Nawigacja
Strona Główna
Duszpasterze
Ministranci
Żywy Różaniec
Grupa Ojca Pio
Historia parafii
Galeria zdjęć
Ciekawe strony
Szukaj
Sakramenty Św.
Rady parafialne
Radio Głos
Kontakt
Parafia
Rzymsko-Katolicka
pw. Matki Boskiej Różańcowej


Karsin 83-440
ul. Długa 192
tel. (58) 680-04-15
Nr konta bankowego: BS Czersk o/Karsin 98 8147 0002 2600 0866 2000 0010

Biuro parafialne
czynne:

dni powszednie
po Mszach św.

Witamy

Modlitwa do Matki Bożej Różańcowej

Maryjo Dziewico, pomóż mi tak
ukochać modlitwę różańcową,
bym jej nigdy nie zaniedbał(a),
by się stała moją codzienną potrzebą.
Niech ta ewangeliczna modlitwa
stanie się coraz silniejszą więzią,
łączącą mnie z Jezusem i z Tobą,
hołdem dziecięcej pobożności i miłości,
umocnieniem i zachętą do radosnego
i sumiennego wypełniania obowiązków
w naśladowaniu Ciebie i Twego Syna [...].
Zapowiedzi - 21.07. - 15.08.2014r.
ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE
Małgorzata Bonin, st. wolny, parafia Karsin
Adrian Włodarczyk, st. wolny, parafia Wiele

Wojciech Narloch, st. wolny, parafia Karsin
Marta Belka, st. wolny, parafia Wiele

Bartłomiej Karcz, st. wolny, parafia Karsin
Kamila Łącka, st. wolny, parafia Czersk

Joanna Żywicka, st. wolny, parafia Karsin
Radosław Lamczyk, st. wolny, parafia Konarzyny
Ogłoszenia -20.07.2014r.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Niedziela XVI zwykła – 20.07.2014r.


1. Dzisiaj rozpoczyna się 15-ty Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy Chrystusa na krańce świata”. Po Mszy św. o godz. 11.30 będzie poświęcenie wszystkich pojazdów. Natomiast przed kościołem zbierane są do skarbonki ofiary na potrzeby misji katolickich, szczególnie na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Składając swoją ofiarę na misje, podziękujemy w ten sposób Bogu za każdy bezpiecznie przejechany kilometr. Dzisiaj o godz. 16.00 – Różaniec za: + Zofię Fierek.

2. W środę podczas Nowenny do MBNP modlić się będziemy o pokój na całym świecie.

3. W sobotę, 26-go lipca, w liturgiczne wspomnienie śś. Joachima i Anny, Rodziców NMP, przypada dzień modlitw za rodziców, babcie, dziadków, oraz za najstarszych parafian.

4. W przedsionku kościoła można nabyć najnowszy numer czasopisma „Pielgrzym”.
Intencje - 21.07.-27.07.2014r.

Intencje Mszy św.: 21.07.-27.07.2014r.


poniedziałek (21.07.)
g. 7.00 - ++ Zofia i Czesław Laska, Józef Kniter i Maria Błanek
g. 10.00pogrzeb: + Zofia Fierek
g. 16.30 - ++ Bronisława i Jakub Kosikowscy, Jan Ossowski
g. 18.00 - ++ Józef Sumionka (7 roczn.), z rodziny Sumionka i Słomińskich

wtorek (22.07.) – św. Marii Magdaleny
g. 7.00
g. 16.30 - ++ Marta i Marcin Wesołowscy
g. 18.00 - ++ Aniela i Jan Dorawa, Zofia i Agnieszka Landowscy, dziadkowie z obojga stron

środa (23.07.) – św. Brygidy
g. 7.00
g. 18.00 - ++ Maria, Józef, Edward, Józef, Henryk, Bogdan, Jan i Ewelina Hetmańscy

czwartek (24.07.) – św. Kingi
g. 7.00 – w pewnej intencji
g. 18.00 - ++ Szczepan i Jadwiga Ginter oraz krewni z obojga stron

piątek (25.07.) – św. Jakuba
g. 7.00 - ++ Helena i Jan Klaman, Stefania i Władysław Czuchniccy i krewni z obojga stron
g. 18.00 - ++ Józef, Jan, Helena, Franciszek Wegner i Kazimierz Westfal

sobota (26.07.) – śś. Joachima i Anny
g. 7.00 - ++ Jadwiga i Józef Borzyszkowscy oraz Janina Trela
g. 18.00 - ++ Felicja Narloch, Józef, Helena i Benedykt Bonin

niedziela (27.07.)

g. 8.00 a) ++ Bernadeta Laska, Józefa i Maksymilian Laska, Teresa i Tadeusz Nowak
oraz Zygmunt Gornowicz
b) w pewnej intencji
g. 10.00 - ++ Leon Nilek, z rodziny Nilek i Rekowskich
g. 11.30 - w intencji parafian
Sukces w Konkursie Biblijnym

Zuzanna laureatką Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego


Zuzanna Żabińska uczennica klasy szóstej naszej szkoły została laureatką Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Organizatorem konkursu był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Archidiecezji Gdańskiej oraz Fundacja „Słowo”. Mottem konkursu są słowa kard. Hlonda: „Nowy Testament to niezastąpiona Biblia wszystkich mas, kodeks stuleci, istotny program każdego rzeczywistego odrodzenia”. Konkurs ma zasięg metropolitalny, gdyż przeprowadzany jest na terenie całej Archidiecezji Gdańskiej, Diecezji Pelplińskiej oraz kilku powiatów woj. kujawsko-pomorskiego. W sumie we wszystkich etapach konkursu wzięło udział ponad 59 tysięcy uczniów z 14 rejonów Kościoła powszechnego. Tematem tegorocznego konkursu była znajomość Ewangelii wg św. Marka. Celem tego konkursu jest upowszechnianie nauczania zawartego na kartach Biblii, ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury. Droga do ścisłego finału była długa, gdyż Zuzanna musiała przejść aż cztery etapy: klasowy, szkolny, rejonowy w Pelplinie, a finał konkursu odbył się w Rumii. Gratulacje i nagrody zwycięzcom konkursu wręczał osobiście Metropolita Gdański senior abp. Tadeusz Gocłowski (na zdjęciu wraz z naszą uczennicą). Warto przypomnieć, że w tym konkursie biblijnym tak wysokie miejsce zdobywamy po raz drugi. W ubiegłym roku tytuł finalisty zdobył Łukasz Lubiński, obecnie uczeń klasy I gimnazjum.

Opr. Krzysztof Datta
Boże Ciało
30 maja w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 10.30. wyruszyła procesja eucharystyczna ul. Długą do czterech ołtarzy.
Pierwszy z nich znajdował się przy domu pp. Hetmańskich. Drugi ustawili strażacy naprzeciw starego młyna, koło domu pana Landowskiego. Trzeci ołtarz przygotowano przy domu p. Kloskowskiej, a czwarty przy figurze św. Jana.


Konkurs Dzieła Biblijnego Diecezji Peplińskiej

Łukasz Mazur drugi w Diecezji Peplińskiej


W drugim semestrze w naszej szkole odbyły się klasowe i szkolne eliminacje IV edycji konkursu Dzieła Biblijnego Diecezji Peplińskiej. Celem tegorocznej edycji konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów w zakresie Pisma Świętego z uwzględnieniem Ewangelii wg św. Łukasza, wprowadzanie uczniów w samodzielną lekturę Pisma Świętego oraz rozwijanie umiejętności interpretowania tekstów biblijnych. Konkurs zorganizowany został przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Diecezji Pelplińskiej oraz Parafię Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach.
W wyniku wcześniejszych eliminacji do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się Karolina Gromowska, Marta Laska i Piotr Stosik ze szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum Łukasz Lubiński, Mikołaj Gnaciński i Łukasz Mazur.
Eliminacje diecezjalne odbyły się 25 maja w Chojnicach. Udział w nim wzięło 152 uczniów ze szkół podstawowych oraz 99 uczniów gimnazjów z całej diecezji. Nasz uczeń Łukasz Mazur po testach pisemnych zakwalifikował się do ścisłego finału ustnego (do finału ustnego weszło 5 uczniów, którzy najlepiej napisali test). W finale ustnym uczestnicy musieli wylosować temat, a następnie rozwinąć go w oparciu o wybrane teksty biblijne wchodzące w zakres konkursu na etapie diecezjalnym. Skład komisji stanowili profesorowie bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
W wyniku etapu ustnego Łukasz bardzo mile nas zaskoczył, gdyż ostatecznie zajął II miejsce w Diecezji Peplińskiej w kategorii szkół gimnazjalnych. W nagrodę pojedzie na letnie kolonie do Ośrodka Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego w Ostrów Mausz, których organizatorem jest diecezjalna organizacja Caritas.
Tak wysokie wyniki naszych uczniów w konkursach biblijnych w tym roku to efekt pracy wszystkich katechetów naszej szkoły. Konkurs udowodnił nam, że warto pracować z uczniami zdolnymi.

Opr. Krzysztof Datta
I Komunia Św.
3 maja 2013 r. dzieci klas II po raz pierwszy przystąpiły do I Komunii Świętej. Do przyjęcia Najświętszego Sakramentu dzieci przygotowali pani katechetka Maria Oller oraz ks. proboszcz Dominik Szulwic.Album zdjęć
Papież Franciszek

Papież Franciszek

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca jest 266. biskupem Rzymu, ma 76 lat i przez ostatnie 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Do 2011 przed dwie trzyletnie kadencje był przewodniczącym episkopatu swego kraju. Jest pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Również jako pierwszy przybrał imię Franciszek

Jest człowiekiem bardzo skromnym. Do pracy jeździł autobusem, mieszkał w skromnym mieszkaniu i podobno sam sobie gotował. W czasie wolnym odwiedzał ubogich. Jest też autorem książek na temat duchowości.

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec. W latach 1980-86 był rektorem w San Miguel.

20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Miserando atque eligendo". 3 czerwca 1997 Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina. Jako biskup i kardynał hierarcha uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele. W latach 2005-11 przez dwie 3-letnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, obecnie zaś w wyniku konklawe w dniach 12-13 bm. zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu.
Szkolny konkurs religijny
4 czerwca 2012r. odbył się szkolny finał konkursu religijnego dla uczniów gimnazjum. W tym roku katechetycznym konkursowi przyświecało hasło: „Polscy beatyfikowani przez Jana Pawła II”. Konkurs ten został ogłoszony w związku z zeszłoroczną beatyfikacją papieża Jana Pawła II. Podczas swojego 25-letniego pontyfikatu papież Jan Paweł II beatyfikował 1321 osób, w tym 154 Polaków. Wśród sług Bożych wyniesionych na ołtarze znalazło się 108 polskich męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w czasie drugiej wojny światowej w obozach koncentracyjnych. Spośród wszystkich polskich beatyfikowanych konkurs obejmował życiorysy następujących postaci:
1. Regina Protmann (1552-1613)
2. Karolina Kózkówna (1898-1914)
3. Aniela Salawa (1881-1922
4. Marcelina Darowska (1827-1911)
5. Edmund Bojanowski (1814-1871)
6. Jan Beyzym (1850-1912)
7. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895)
8. Wincenty Frelichowski (1913-1945)

Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do poznania życia i działalności polskich błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II. Patronat honorowy nad konkursem objął Dziekan Dekanatu Bruskiego ks. Dominik Szulwic – proboszcz naszej parafii. W konkursie udział wzięło 36 uczniów gimnazjum. Konkurs składał się z dwóch etapów. Aby wyłonić zwycięzców przed uczestnikami postawiono kilka zadań m.in. test teoretyczny z biografii błogosławionych, znajomości treści przemówień beatyfikacyjnych Ojca Świętego Jana Pawła II na ich temat oraz miejsc i przedmiotów, które są związane z tymi błogosławionymi. Pomiędzy poszczególnymi miejscami różnice były minimalne. W wyniku tych eliminacji najlepsze wyniki uzyskali:

1. Linda Beata – kl. IIa gim. (16/19pkt.)
2. Natalia Narloch – kl. IIa gim. (15,5/19pkt.)
3. Krzysztof Rompca – kl. IIIa gmin. (15/19 pkt.)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się dużą wiedzą na w/w temat.

Opr. Krzysztof Datta
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży
Tegoroczne Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży ściągnęły do Kościerzyny kilka tysięcy młodych ludzi z całej diecezji pelplińskiej. Celem ich wizyty było uczestnictwo w ob¬chodach diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży, który już po raz jedenasty odbył się w Kościerzynie. W uroczystościach tych wzięła udział kilkunastu osobowa grupa uczniów naszej szkoły. W spotkaniu z młodzieżą wziął udział honorowy gość prymas senior Polski, ks. arcybiskup Henryk Muszyński. Młodzi ludzie wyruszyli w barwną procesję z pod Domu Zakonnego Sióstr Niepokalanek. Uczestnicy przemarszu przeszli ulicami m. in.: Długą, Rynek, Kościelną, aż dotarli do Kościoła pw. Świętej Trójcy. W sanktuarium odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył jeszcze wówczas żyjący biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga. Po mszy świętej młodzież udała się na zasłużony posiłek, a także wzięła udział w artystycznej części obchodów, która odbyła się na Placu Jana Pawła II. Młodzież przybyła na diecezjalne obchody światowego Dnia Młodzieży, aby modlić się w różnych intencjach. Na spotkaniu nie zabrakło maturzystów, który modlili się o wparcie opatrzności bożej podczas tegorocznej matury. Wszyscy młodzi ludzie podkreślali, że podczas spotkania w Kościerzynie panowała wspaniała i rodzinna atmosfera, a także deklarowali swoją obecność na kolejnych edycjach. Z pewnością w przyszłym roku na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży nie zabraknie i naszej obecności. Warto dodać, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Brazylii. Spotkanie młodych w Rio de Janeiro pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” zaplanowano w dniach 23-28 lipca 2013 roku.

opr. Krzysztof DattaAlbum zdjęć
Z Biblią za pan brat - wielki sukces ucznia
Łukasz Lubiński uczeń klasy szóstej naszej Szkoły Podstawowej w Karsinie został finalistą Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Organizatorem konkursu był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Archidiecezji Gdańskiej. Mottem konkursu są słowa kard. Hlonda: „Nowy Testament to niezastąpiona Biblia wszystkich mas, kodeks stuleci, istotny program każdego rzeczywistego odrodzenia”. Konkurs organizowany jest na szczeblu diecezjalnym Archidiecezji Gdańskiej, a od 2008 r. konkurs ma zasięg Metropolitalny, gdyż przeprowadzony jest również w Diecezji Pelplińskiej. Konkursowi patronują m.in. ks. abp Sławoj Leszek Głódź - Metropolita Gdański oraz Zdzisław Szudrowicz - Pomorski Kurator Oświaty. Celem tego konkursu jest upowszechnianie nauczania zawartego na kartach Biblii, ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury. Bardzo dobry wynik naszego ucznia to efekt pracy wszystkich katechetów naszej szkoły. Konkurs udowodnił nam, że warto pracować z uczniem zdolnym. Aby zakwalifikować się do ścisłego finału, który odbył się w Rumii, należało przejść aż cztery etapy. Gratulujemy!!!

Opr. Krzysztof Datta
Strona 1 z 2 1 2 >
Słowo Boże
Słowo Boże na dziś
Rozważania do czytań
Brewiarz na dziś
Cytat na dziś
Katolik.pl
Porządek nabożeństw
Niedziele i święta:
18.00 (17.00 zimą) w sobotę Msza św. z niedzieli 8:00; 10:00; 11:30;

I. czwartek miesiąca:
Msza św. Grupy Ojca Pio

Dni powszednie:
7:00; 18:00 (latem)
7:00; 17:00 (zimą)

Spowiedź św.
I piątek miesiąca:
15:00 - 16:00
W dni powszednie
0,5 godz. przed Mszą św.
Spowiedź chorych
I piątek miesiąca
przed południem

Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
środa przed Mszą św. wieczorną

Chrzest
II niedziela miesiąca

Nabożeństwo Różańcowe
W październiku 17:00 a następnie Msza św.
w niedzielę 16:00
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Copyright © Parafia Karsin 2011
125160 Unikalnych wizyt

Powered by v6.00.303 © 2003-2005 |  Luna-Tech by: